Trump amenință cu taxe suplimentare pentru țările europene ce folosesc taxe pe serviciile digitale
Pe fondul unei tensiuni comerciale crescânde, președintele american Donald Trump a anunțat, vineri, intenția de a impune un tarif de 100% asupra bunurilor provenite din țările europene care decid să aplice taxe pe serviciile digitale destinate companiilor americane. Această declarație vine în contextul în care „numeroase țări europene” discută sau se pregătesc să implementeze astfel de impozite, fapt ce a alertat administrația de la Casa Albă.
Trump a accentuat că „această taxă va fi întâmpinată cu un tarif de 100% pe toate bunurile trimise către Statele Unite ale Americii”, avertizând că astfel de taxe vor anula toate acordurile comerciale existente cu țările respective, indiferent dacă acestea au fost semnate sau nu. După cum se știe, taxele impuse pe serviciile online sunt o măsură din ce în ce mai frecventă utilizată de statele europene pentru a contracara influența majoră a gigantilor tehnologici americani, precum Apple, Amazon și Meta.
Decizia lui Trump de a amenința cu tarife ridicate adaugă un nou strat de complexitate în relațiile comerciale deja dificile cu Uniunea Europeană, fiind notabil faptul că, cu o zi înainte, reprezentanții statelor membre UE au convenit asupra unui acord destinat reducerii tarifelor pentru bunurile industriale americane și pentru anumite produse agricole. În schimb, administrația americană a fost deschisă la limitarea majorității tarifelor impuse Uniunii Europene la un maxim de 15%.
În contextul acestor tensiuni, Uniunea Europeană a adoptat deja diverse măsuri pentru a contracara influența excesivă a marilor companii tehnologice, incluzând promovarea Legii Piețelor Digitale, care permite autorităților să impună reguli mai stricte și să sancționeze platformele mari ce nu respectă normele stabilite. Comisia Europeană a reacționat cu fermitate, susținând că are dreptul suveran de a-și reglementa activitatea economică și a considerat „nejustificate” măsurile unilaterale impuse de SUA, subliniind că va reacționa rapid și decisiv pentru a-și apăra drepturile și autonomia de reglementare.
Mai multe țări, inclusiv unele din afara Uniunii Europene, au adoptat, de asemenea, taxe pe serviciile digitale, iar administrația Trump a folosit în mod repetat amenințări cu tarife pentru a-i determina pe acești aliați să-și schimbe politicile. De exemplu, Canada a renunțat la taxa pe serviciile digitale anul trecut după ce a fost amenințată de Trump. Acum, se pare că Canada ar putea reconsidera această decizie, având în vedere propunerile recente de a solicita companiilor de streaming online să contribuie cu 15% din veniturile lor pentru susținerea conținutului local.
În săptămâna în curs, Trump a reiterat că acțiunile împotriva țărilor care aplică taxe digitale sunt justificate, afirmând că aceste impozite sunt o țintă injustă pentru companiile tehnologice americane. În același timp, guvernul britanic a susținut aplicarea acestor taxe ca pe o necesitate economică.
