Boc nu vrea steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, își exprimă disconfortul față de decizia Federației Mondiale de Gimnastică Ritmică, care permite sportivilor din Rusia să participe la competiții oficiale folosind imnul și steagul național. Aceștia sunt așteptați să ia parte la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, ce va avea loc în perioada 26-28 iunie 2026, în BT Arena din Cluj-Napoca.
Boc a subliniat că în momentul acceptării organizării acestui eveniment în oraș, a fost clar că sportivii ruși nu ar putea utiliza simbolurile naționale. Totuși, recent, Federația a decis să schimbe regulile, permițând astfel utilizarea imnului și steagului rușesc pentru această competiție.
„Vreau să fie foarte clar. La BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul acestei țări,” a declarat Emil Boc. El a evidențiat că această poziție nu este împotriva sportivilor, ci se bazează pe refuzul de a permite utilizarea simbolurilor politice ale unui stat pe care îl consideră agresor în contextul geopolitic actual.
Primarul a cerut Federației Mondiale de Gimnastică să respecte regulile care erau în vigoare la momentul deciziei de a organiza competiția, insistând că organizarea trebuie să se facă sub rezerva nefolosirii simbolurilor naționale rusesti în cadrul evenimentului.
De asemenea, Boc a solicitat Federației Române de Gimnastică și autorităților române să clarifice această situație imediat, înainte de începerea competiției, pentru a evita orice probleme sau dispute care ar putea apărea în timpul derulării Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică.
